Přejít k hlavnímu obsahu

Svrab (scabies)

I když si to mnozí myslí, svrab zdaleka není jen nákazou bezdomovců a sociálně slabších skupin.

Onemocnění způsobené parazitickým roztočem Zákožkou svrabovou (Sarcoptes scabiei) si můžeme přivézt i z pětihvězdičkového hotelu. Jde o onemocnění časté, přenášené přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaktem s nakaženým prádlem, řadí se i mezi pohlavně přenosné choroby. Inkubační doba trvá 2-6 týdnů, potom se na kůži začnou tvořit více či méně typické projevy: samička parazituje v rohové vrstvě kůže, kde tvoří chodbičky a klade vajíčka. Chodbičky jsou na kůži viditelné, tenké čárky jsou často zakončené na jedné nebo obou stranách pupínky. Dráždění kůže parazitem způsobuje svědění, a to nejen v místech napadení, ale jde o úporné svědění celého těla, nejvíce po zahřátí, tedy často v noci po přikrytí peřinou. Typicky zákožka napadá oblasti, kde je kůže měkká a tenká, tedy zápěstí, oblasti mezi prsty na rukou i na nohou, podpaží, dvorce bradavek, pupek, genitál. Nenapadá oblast obličeje a ovlasenou kůži.  Úporné svědění způsobuje, že jsou projevy často rozškrábané, může se do nich druhotně zanést infekce a mohou hnisat, druhotně na drážděné kůži mohou vznikat ložiska ekzému.Scabies

Dermatolog po diagnóze svrabu indikuje přeléčení permetrinem nebo 10-20% sirnou mastí. Velmi důležitá je léčba kontaktů, tedy lidí, kteří přišli s nemocným do blízkého kontaktu, rodinných příslušníků ve společné domácnosti apod. Permetrinová mast na předpis se aplikuje jednorázově, ale je nutné natřít celou kůži od krku po špičky prstů na nohou, včetně genitálu, nevynechat žádnou část kůže kromě hlavy. Přípravek se ponechává působit alespoň 8 hodin, nejlépe je aplikovat na noc, a ráno veškerou mast řádně smýt. Lůžkoviny a nošené prádlo je nutné vyprat na 60 stupňů a vyžehlit. Bundy a boty postačí 5 dní nepoužívat, zákožka bez hostitele při běžné pokojové teplotě brzy umírá. Někdy přetrvává svědění podrážděné kůže i po přeléčení, kdy jsou již zákožky vyhubeny. Proto se po léčbě permetrinem používají ještě zklidňující masti, které se většinou aplikují ještě několik dalších dní. Onemocnění svrabem podléhá povinnému hlášení příslušné hygienické stanici, která nemocného kontaktuje za účelem vyhledávání zdrojů a dalších kontaktů nákazy.

Scabies

 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?