Přejít k hlavnímu obsahu

Kopřivka a polékové reakce

Urticaria

KopřivkaKopřivka (Urticaria) vzniká jako alergická kožní reakce na různé podněty. V kůži se uvolní dráždivé látky ze zvláštních, tzv. žírných buněk, což vede ke vzniku kopřivkového pupenu a svědění. Projevům se říká kopřivka trefně, protože opravdu vypadají, jako když je kůže požahána kopřivou. Pokud svědivé kopřivkové pupeny škrábeme, uvolňování dráždivých buněk se ještě podpoří a svědění se zhoršuje. Kopřivka je prchavá, pupeny mizí většinou do několika hodin. Někdy, při výrazné alergické reakci, se k výsevu kopřivkových pupenů mohou přidat i otoky sliznic provázené pocitem knedlíku v krku, obtížemi při polykání, chrapotem i ztíženým dýcháním.

KopřivkaPokud se výsev opakuje v rozmezí maximálně šesti týdnů, mluvíme o kopřivce akutní. Chronická kopřivka trvá déle než šest týdnů, někdy se denní výsevy opakují i několik let. Až v polovině případů je příčina vzniku kopřivky neznámá (Idiopatická kopřivka). Často vzniká na podkladě podnětů z vnějšího prostředí – fyzikální kopřivka. Tu může způsobovat chlad, teplo, tlak, vibrace, UV záření, voda i další faktory. Další zjistitelnou příčinou výsevu kopřivky je reakce na potraviny nebo léky.

Projevy na kůži jsou při kopřivce typické – prchavé svědivé pupeny, které se objevují a zase mizí a mohou být kdekoli na těle i končetinách. Zjistit příčinu kopřivky bývá ale často nesnadné. Důležitá je pečlivá anamnéza, pátrání po všech faktorech, které by mohly mít vliv: dietní chyby, nové potraviny v jídelníčku, nezvyklá exotická jídla, nápoje, nové léky, vitamíny, kosmetické přípravky, ale i činnosti, jako je sportování, pobyt v teple nebo chladu, nošení těsného oděvu atd. Pokud se souvislost nezjistí, doporučují se individuálně další vyšetření, odběr krve na základní biochemické vyšetření a ev. další cílené testy.

KopřivkaK úspěšné léčbě kopřivky je zapotřebí eliminovat příčinu jejího vzniku. Ta je ale mnohdy neznámá, proto se doporučují všeobecná režimová opatření tak, aby se vyloučily veškeré dráždivé vlivy: doporučují se dietní opatření, ve smyslu nedráždivé stravy bez citrusů, kořeněných a ostrých jídel, někdy pouze černý čaj a rohlík nebo rýže či brambory. Vynechávají se barvené a ochucované nápoje, potravinové doplňky a vitamíny, káva a alkohol. Někdy se upravuje nebo mění užívání interních léků. Pokud se jimi provokují obtíže, je třeba vynechat fyzické aktivity, nadměrné teplo nebo chlad, těsné oděvy atd.

K léčbě příznaků kopřivky se podávají celkově léky tlumící alergickou reakci – antihistaminika, někdy jsou krátkodobě nutné i kortikosteroidy, lokálně jsou potom vhodné zklidňující protisvědivé přípravky nebo tekutý pudr.

Polékové reakce (Lékové toxoalergické enantémy)

Polékový exantémObávaným nežádoucím účinkem podávaných léků je, že vyvolají alergickou reakci. Jedním z typů alergické reakce je právě vyrážka na kůži – polékový exantém. Může vzniknout po jakémkoli léku, u dětí i dospělých jedinců. Může mít různý průběh i různé klinické projevy.

Částo dochází k výsevu 7.-10. den po začátku užívání, např. antibiotik, v podobě drobných skvrnek či pupínků, kterých postupně přibývá a splývají, až mohou postihovat většinu kožního povrchu. Většinou začínají po stranách trupu nebo na vnitřních stranách paží, rozšiřují se na břicho, stehna a dále do periferie rukou i nohou. Někdy může docházet i k otokům očních víček a sliznic. V léčbě se opět používají léky tlumící alergickou reakci – antihistaminika, v závažnějších případech i kortikosteroidy působící protiotokově a protizánětlivě. Doporučuje se zvýšení příjmu tekutin k rychlejšímu vyloučení alergenu z organismu.

Polékový exantémPo vynechání léku, který výsev způsobil, dochází postupně k odeznění projevů. Znovu už daný lék není možné užít, protože by opět vyvolal alergickou reakci. Název léku je zaznamenán do pacientovi zdravotnické dokumentace a pacient ho vždy uvádí jako součást svojí alergologické anamnézy.

 

 

 

 

Zvláštní formu exantému představuje Erythema exsudativum multiforme (Hebrae, multiformní erytém). Mohou jej vyvolat léky, nejčastěji se ale objevuje v souvislosti s výsevem oparu. Obvykle týden až dva po oparu dochází k výskytu typických projevů, které se podobají terčům. U lehčí formy minor se terčovité skvrny vyskytují především na rukou, nohou a v obličeji, mohou být postiženy i rty. Těžká forma major postihuje nejen kůži trupu a končetin, ale často i sliznice úst, spojivek a genitálu. Těžký průběh s postižením sliznic a celkovými příznaky s teplotou, bolestmi kloubů a svalů se označuje jako Stevensův-Johnsonův syndrom.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?