Přejít k hlavnímu obsahu

Strie (Pajizévky, Striae atrophicae distenzae)

Strie vznikají působením tahu na kůži, která zeslábne, ztenčí se a vytvoří typické, většinou mnohočetné pruhy. Vliv mají i hormonální změny.

Kdy je kůže nejvíce vznikem strií ohrožena?

Při rychlém růstu vertikálně, do výšky, i horizontálně, do šířky. Tedy v pubertě, kdy dochází ke skokovému růstu, při zvýšení hmotnosti včetně zvětšení objemu svalů při posilování, a samozřejmě v těhotenství. Vznikají i jako nežádoucí účinek při užívání kortikosteroidů. Nejčastěji strie vznikají v místech, kde je kůže jemnější, tedy na břiše, na vnitřní straně paží a stehen, na bocích. Nejdříve jsou strie sytě červené až fialové, někdy i vystupují nad povrch kůže, postupně zabarvení vybledává, strie spíše kapsičkovitě vklesnou pod úroveň kůže a bývají barvy kůže nebo světlejší, stříbřitě šedé a lesklé.

Striae znamenají nevratné poškození struktury kůže. Nezmizí, ale postupně mohou být mnohem méně výrazné než při svém vzniku, nelze je zcela vyléčit, ale je možné jim předcházet pravidelnou péčí o kůži výživnými přípravky, které zvyšují hydrataci a pružnost kůže. Ta se pak stává vůči tahu odolnější. 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?