Přejít k hlavnímu obsahu

Spála (Scarlatina)

Spála je časté, bakteriální onemocnění, způsobené Beta-hemolytickým streptokokem (Sreptococcus pyogenes skupiny A), který produkuje streptokokový pyogenní exotoxin A (SPE-A).

Infekce touto bakterií vede ke vzniku angíny provázené zarudnutím a zduřením krčních mandlí a vysokou horečkou, později se přidává kožní vyrážka s typickými drobnými pupínky s drsným povrchem. Na pohmat je proto kůže drsná, „husí“, nejvíce je to vyjádřeno v oblasti loketních jamek, pod koleny,  v podbřišku, na vnitřních stranách stehen, v tříslech. Tváře a celý obličej jsou začervenalé, kromě oblasti kolem rtů. Typický je i „malinový jazyk“, sytě červený a hrbolatý. Po poklesu horečky kožní vyrážka pomalu odeznívá a střídá jí znatelné olupování kůže, především v dlaních a na chodidlech.

Spála je bakteriální onemocnění, léčí se antibiotiky podávanými celkově. Jako obávaná komplikace je uváděna revmatická horečka a zánět ledvin.

 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?