Přejít k hlavnímu obsahu

Pyodermie

Hnisavé kožní záněty

Impetigo (Impetigo contagiosa)

ImpetigoPatří mezi povrchové pyodermie, neproniká do hlubších vrstev kůže.  Je to velmi časté onemocnění, často postihuje i děti. Je způsobené streptokoky nebo stafylokoky, bakteriemi, které produkují toxiny a způsobují poškození svrchních vrstev kožního krytu. Dochází tak ke vzniku puchýřů, různě velkých, mnohdy i několikacentimetrových, naplněných žlutavě zabarvenou tekutinou, které rychle praskají a vzniká obnažené vlhké ložisko, které se pokrývá žlutavými (medovými) strupy. Puchýře mohou vznikat kdekoli na kůži, nejčastější je výskyt na obličeji.

Pozor, jde o onemocnění infekční a snadno přenosné. Často dochází k přenosu v dětských kolektivech, proto děti s impetigem do kolektivu až do zhojení projevů nesmí. V léčbě většinou postačují dezinfekční roztoky a lokální antibiotické masti, někdy v kombinaci s používáním antibakteriálních mýdel. Při velkém rozsahu je někdy nutné podávat celkově antibiotika.

Folikulitida (Folliculitis)

Folliculitis, folikulitida, je hnisavý zánět vázaný na vlasové váčky. Váček se naplní žlutavým hnisem, má žlutavou čepičku, okolí je zarudlé. Po prasknutí se hnis uvolní a projev zasychá do hnědavého stroupku. Folikulitida se může objevit kdekoli v ochlupených částech kůže, často bývá v oblastech stehen při nošení těsných kalhot, které se zvýšeně třou o kůži. Mnohočetné projevy ůžeme vidět u mužů v oblasti vousů (Folliculitis barbae, sycosis barbae stafylogenes). K léčbě se používají desinfekční lihové a antibiotické roztoky a masti.

Furunkl (Furunculus)

Je rozsáhlejší hnisavý projev, může vzniknout z folikulitidy. Dochází k vytvoření bolestivého červeného podkožního hrbolu, kůže na povrchu je napjatá, lesklá, uprostřed je hnisavý čep. Mohou být zvětšené spádové lymfatické uzliny, může se přidat i zvýšená teplota. Hrbol postupně v centru měkne, podkožní tkáň se rozpadá a vzniklá dutina se naplňuje hnisem, tvoří se tzv. absces. Po prasknutí furunklu vytéká značné množství žlutavého hnisu a projev se hojí vkleslou jizvičkou.

Furunkly se tvoří nejčastěji v oblasti zátylku, v zavářkových oblastech v tříslech a v podpaží, ev. i v oblasti hýždí. V léčbě používáme v časném stadiu Ichtoxyl, „černou mast“, která napomáhá uzrání furunklu, po uvolnění hnisu je nezbytná lokální léčba antibiotickými mastmi. Furunkly mohou být mnohočetné, potom mluvíme o furunkulóze, kterou je nutné léčit antibiotiky podávanými celkově.

Karbunkl (Carbunculus)

KarbunklJe rozsáhlé hnisavé ložisko vznikající splynutím několika furunklů. Hnisavých čepů je několik a postupně se vyprázdňují. Typickou lokalitou pro karbunkl je šíjová oblast, projevy bývají velice bolestivé a provázené teplotou. Nezbytná je celková antibiotická léčba, lokálně desinfekční roztoky a antibiotické přípravky.

Ecthyma

Patří k pyodermiím hlubokým, zánět se šíří do škáry a z puchýře nebo hnisavého ložiska se rozpadá ve vřed se strupem na spodině. Po odloučení strupu je spodina hnisavá, postupně se hojí za vzniku jizvy. Ektymata se vyskytují především na dolních končetinách,  častěji u lidí se sníženou imunitní reakcí, nebo žijících ve špatných hygienických podmínkách. K léčbě se používají lokální antibiotické masti nebo celková antibiotická léčba.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?