Přejít k hlavnímu obsahu

Pityriasis versicolor

Versicolor znamená latinsky pestrobarevný. A to velmi dobře vystihuje průběh tohoto onemocnění.

Pityriasis versicolorPityriasis versicolor (někdy též tinea versicolor) je velmi častá povrchová infekce kůže, která se projevuje většinou větším množstvým malých, oválných, ostře ohraničených hnědavých skvrnek, které se po poškrábání mohou lehce olupovat. Nejčastěji vznikají v oblasti zad mezi lopatkami, na ramenou, v dekoltu, mohou splývat a tvořit i rozsáhlé plochy, většinou bezpříznakové, nebo mírně svědivé. Po léčbě projevy vyblednou do bělavých hladkých skvrnek, které mohou přetrvávat, dokud nedojde k vyrovnání pigmentace s okolní kůží.

Pityriasis versicolorPůvodcem nemoci je mikroskopická houba, kvasinka Malassezia furfur. Běžně se vyskytuje na kůži i u zdravých, ale pokud se přidají faktory jako teplo, vlhko, zvýšené pocení či pokles imunity, může dojít k výsevu projevů. Podle příčiny onemocnění se řídí i léčba: používají se lokální protiplísňové masti a spreje, desinfekční sprchové gely a šampony. Režimová opatření jsou podstatná, protože onemocnění má tendenci se vracet. Omezení pocení, těsného oblečení, pobytu ve vlhku a horku pomáhá k obnovení přirozeného mikrobiálního složení povrchu kůže a přispívá k tomu, aby nedocházelo ke znovuvýsevům hnědavých skvrnek. Někdy je nutné preventivní ošetřování protiplísňovými přípravky. Pokud se projevy často vrací a špatně reagují na lokální léčbu, je někdy nutné podat celkovou léčbu tabletami.

Pytiriasis versicolor

 

  •         Časté plísňové onemocnění
  •          Původce: kvasinka Malassezia furfur
  •          Podpůrné faktory: teplo, vlhko, zvýšené pocení, pokles imunity
  •          Léčba: protiplísňové lokální přípravky, desinfekční gely a šampony
  •          Komplikace: sklon k opakovaným výsevům

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?