Přejít k hlavnímu obsahu

Lymphogranuloma venereum

 (Morbus Nicolas-Favre, venerický lymfogranulom)

 

Patři mezi klasické venerické nemoci a je způsobena Chlamydií trachomatis (typ L1, L2, L3). Dříve se u nás toto onemocnění nevyskytovalo, první případ byl popsán v roce 2010. Od té doby dochází každoročně k hlášení několika desítek nových nákaz.

Infekce se přenáší pohlavním stykem, infikovanými sekrety, po průniku do kůže nebo sliznice se chlamydie šíří lymfatickými cestami a dochází ke zduření spádových lymfatických uzlin, které drenují danou oblast. Uzliny se postupně rozpadají a dochází k tvorbě hnisavých dutin – abscesů, které se hojí vtaženými jizvami. Může tak docházet ke vzniku deformit v genitální oblasti, často je také porušen lymfatický odtok za vzniku otoku postižené oblasti.

Lymphogranuloma venereum se diagnostikuje laboratorně, průkazem DNA ve vřídku, stěru nebo z postižené lymfatické uzliny. Onemocnění je nutné léčit celkovou antibiotickou terapií.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?