Přejít k hlavnímu obsahu

Lymeská borelióza

Borreliosis, Lymeská choroba, LYMA

LYMAJe v našich podnebných podmínkách častá infekce, způsobená spirochetou (Borrelia burgdorferi), kterou přenáší klíště obecné (Ixodes ricinus). Promořenost klíšťat boreliemi je v různých krajích naší republiky různá a je každoročně pravidelně hlášena.Po přisátí klíštěte dochází ke vstupu infekce do kůže a krevního oběhu. Tak se spirochety mohou rozšířit do různých tkání organismu (svalů, kloubů, jater, sleziny, mozkových blan, mozku) a způsobit celkové onemocnění zvané Lymeská borelióza. Na kůži se ale ve většině případů v místě vstupu infekce (přisátí klíštěte) objevuje typický nález, který pacienta dovede k lékaři a lymeská borelióza může být včas diagnostikována. Lymská boreliózaNejčastěji vzniká projev zhruba za týden po přisátí, ale může to být i za několik týdnů. Nazývá se Erythema chronicum migrans, „začervenání, které chronicky migruje“, tedy rozšiřuje se postupně od místa vstupu infekce do periferie a uprostřed bledne. Vytváří pak postupně nenápadný červený prstenec, který může být různě velký, někdy i desítky centimetrů, může až obkružovat celou končetinu nebo např. polovinu hlavy, podle toho, kde došlo ke vstupu infekce.  Někdy vznik Erythema chronicum migrans provází celkové příznaky, jako je teplota, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů nebo nechutenství. Vzácně může být erytémů na kůži více. Neléčené Erythema chronicum migrans spontánně mizí během týdnů až měsíců. Chronická infekce boreliemi ale přetrvává a po letech se může na kůži projevit jako některé z pozdních projevů Lymeské boreliózy: Acrodermatitis chronica atrophicans, projevující se ztenčením kůže v oblasti kloubů rukou a nohou, které se pomalu šíří a může postihovat rozsáhlé oblasti kůže končetin, nebo Boreliový lymfocytom (Lymphadenosis cutis benigna), kdy v místě infekce po týdnech až měsících vzniká červenofialový hladký nebolestivý uzel (často u dětí v oblasti ušních boltců).

LYMALymeská borelióza nepostihuje jen kůži. Jako chronická infekce může vést k poškození nervového systému, kloubů i srdce. Kromě diagnózy při jednoznačných kožních projevech můžeme infekci potvrdit a její vývoj sledovat pomocí vyšetření protilátek v krvi. Boreliózu léčíme antibiotiky, dávkování a doba léčby se stanovuje podle stadia onemocnění.

Lymská borelióza

 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?