Přejít k hlavnímu obsahu

Lichen sclerosus et atrophicus

Toto méně časté onemocnění postihuje více ženy, nejvíce starší ženy po klimakteriu nebo naopak dívky před pubertou. Může se ale vyskytovat i mužů.

Jeho příčina není dosud objasněna. Dochází ke ztenčení kůže, nejvíce v oblasti genitálu a v oblasti hrudníku, někdy i na prsou, v tříslech a na zápěstích. Ložiskovité ztenčení kůže se projevuje jako bělavé hladké skvrny, kůže bývá napjatá, lesklá, méně odolná vůči tlaku, takže mohou vznikat podkožní krevní výrony fialovočervené barvy. Ložiska většinou silně svědí. Postupné ztenčování a jizvení postižené kůže může vést ke srůstům v oblasti genitálu, ke zmenšování poševního vchodu a tím k problémům při pohlavním styku, může docházet ke zužování ústí močové trubice i análního otvoru. Lichen sclerosus je chronická kožní nemoc, trvající mnohdy roky. Důležitý je včasný léčebný zásah, zastavení procesu ztenčování a jizvení kůže. Při popisovaných obtížích proto neodkládejte návštěvu dermatologa, účinné kortikosteroidní masti pomohou onemocnění zastavit a zabrání vzniku komplikací v podobě srůstů, které je mnohdy nutné řešit chirurgicky.

·         Chronické, roky trvající onemocnění

·         Postihuje více ženy, především po klimakteriu

·         Ložiska ztenčené kůže se vyskytují nejčastěji v oblasti hrudníku a na genitálu

·         V léčbě se uplatňují silně působící kortikosteroidní masti

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?