Přejít k hlavnímu obsahu

Kapavka

(Gonorrhoea)

„Marcelu jsem znal dlouho. Vídali jsme se v kruhu známých, měla roky stálého přítele.  Když jsme se naposledy setkali v klubu, přišla sama. Po pár skleničkách se mi svěřila, že se s přítelem rozešla, protože jí byl nevěrný. Ten večer jsme se spolu vyspali, to bylo v pátek. V neděli jsem začal mít potíže, silné řezání při močení, pak se přidal bíložlutý hustý výtok. Kontaktoval jsem Marcelu telefonem, říkala, že žádné obtíže nemá. V pondělí jsem se vydal k doktorovi, diagnostikovali mi  kapavku a dostal jsem antibiotika, která do druhého dne naštěstí zabrala, ulevilo se mi, výtok ustal. Marcelu jsem informoval a šla na vyšetření taky. Měla nakonec kapavku a chlamydie. Nakazil jí bývalý přítel, ještě než se rozešli. Kapavku i chlamydie chytil  od nové známosti, a ta měla takových kámošů víc..“

Martin, 32 let, Dg.: Gonorrhoea

Kapavka je častá pohlavně přenosná infekce, způsobená bakterií  Neisseria gonorrhoae.

Jde o bakterii velmi citlivou na vnější prostředí, která napadá buňky sliznice močového a pohlavního systému.  Přenáší se pouze přímým kontaktem s nemocnou sliznicí při pohlavním styku. Typicky se projevuje u mužů i žen po inkubační době3-6 dnů (1-10 dnů) silným žlutozeleným výtokem, provázeným pálením, svěděním a otokem sliznic. U mužů nejčastěji postihuje sliznici močové trubice, u žen sliznici děložního hrdla nebo močové trubice. 

Asi u čtvrtiny nakažených mužů se však tyto typické silné nepříjemné příznaky neprojeví a infekce se manifestuje jen nenápadným občasným mírným výtokem, nejčastěji po ránu, označovaným jako „ranní kapka dobrého dne“. Až 10% nakažených mužů dokonce žádné příznaky nemá. Ti jsou potom bezpříznakovými nosiči, roznášejícími infekci dál. U žen se minimální nebo žádné příznaky vyskytují až v polovině případů, tedy i ženy jsou často bezpříznakovými přenašečkami onemocnění.

Nekomplikovaná kapavka po léčbě odezní do několika dnů. Neléčené onemocnění se může šířit do dalších etáží močového a pohlavního systému, může způsobovat záněty přilehlých žlázek se vznikem bolestivých zarudlých bulek, u mužů se šířit na prostatu a nadvarlata, u žen postihovat dělohu, vejcovody a šířit se i do oblasti malé pánve nebo okolí jater se vznikem abscesu. Neléčená kapavka v chronickém stadiu u žen může vést ke vzniku srůstů v oblasti malé pánve, které se projevují bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku, mohou způsobovat neprůchodnost vejcovodů s následnou neplodností nebo vznikem mimoděložního těhotenství. 

Kapavka nemusí postihovat jen sliznici močového a pohlavního ústrojí. Tzv. extragenitální kapavka se podle místa přenosu daného způsobem pohlavního styku může projevit i v oblasti hltanu (při orálním styku) nebo rekta (při análních praktikách, přenosem z genitální oblasti u žen). Někdy je možné při neopatrné manipulaci s infekčním výtokem zanést infekci do spojivkového vaku za vzniku hnisavého zánětu spojivek.

Kapavka se léčí antibiotiky, tabletami nebo většinou jednorázovou injekcí.  Imunita po léčbě nezůstává, kapavkou je možné se nakazit opakovaně. Je to onemocnění, které podléhá povinnému hlášení, po léčbě jsou nutná tři kontrolní vyšetření  v odstupu vždy jednoho týdne, u žen se jedno vyšetření provádí v době menstruace, kdy je bakterie ve stěru z děložního hrdla nejprokazatelnější. Vždy před léčbou a tři měsíce po léčbě se navíc provádí odběr krve k vyšetření na další pohlavně přenosné choroby: syfilis, žloutenku typu B a C a HIV.

·         Kapavku způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoae

·         Přenáší se kontaktem sliznic, pohlavním stykem

·         Nejčastějším příznakem je hojný hustý žlutozelený výtok z močové trubice u mužů a děložního hrdla či močové trubice u žen.

·         Léčí se antibiotiky dle citlivosti

·         Podléhá povinnému hlášení a dispenzarizaci, po léčbě je nutné zkontrolovat úspěšnost léčby opakovaným kontrolním vyšetřením a vyšetřit  na další pohlavně přenosné choroby

·         Účinnou prevencí nákazy je chráněný pohlavní styk

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?