Přejít k hlavnímu obsahu

Herpes simplex

Nebo také prostý opar, infekční onemocnění vyvolané Herpes simplex virem (HSV).

Kdo by neznal obtěžující bolestivé puchýřky vznikající především v oblasti rtů, ale i kdekoli jinde na těle? HSV virus se vyskytuje ve dvou typech, HSV typu 1 postihuje většinou kůži a sliznici úst, HSV typu 2 kůži a sliznici genitálu.

Většinou k infekci tímto virem dochází již v útlém dětství, ale nijak se neprojevuje.  Jen vzácně může prvoinfekce proběhnout jako zánět dásní s četnými puchýřky na sliznici dutiny ústní, nebo jako zánět v oblasti genitálu, či jako závažný zánět mozkových blan. Virus v organismu přetrvává skrytě v nervové tkáni po celý život. Uplatní se, pokud dojde k poklesu imunity či narušení dané oblasti: nosní sliznice při rýmě, popraskání rtů v mrazu, oslunění, při horečnatých onemocněních, před menstruací , po zraněních, po velké fyzické námaze nebo psychickém stresu a podobně.  Virus vycestuje podél nervu do oblasti kůže inervovaným tímto nervem a vede k poškození kožních buněk v tomto úseku kůže. Na kůži to vede ke vzniku shluku puchýřků, naplněných čirou tekutinou, která se později zkalí, puchýřky praskají a tekutina vytéká. Dochází ke vzniku stroupků, pod kterými se kůže postupně zhojí. Vysetí puchýřků většinou předchází mravenčení, pálení nebo svědění v dané oblasti, může dojít k otoku a zarudnutí. Opar bývá jeden, ale není vzácností několik ložisek stejného stáří. Při větším rozsahu postižení se může objevit i zvýšená teplota a zduření lymfatických uzlin.

A jak s oparem vycházet, jak ho léčit a předcházet opakovaným výsevům?

Pamatujte, že jde o infekční onemocnění, ve stadiu puchýřků jsou projevy infekční, tekutina obsahuje množství virových částic. Při akutní infekci je možné si opar i roznést na více míst. Opar je celoživotní chronická skrytá infekce, opakuje se rád, kdykoli dojde k poklesu imunity. Můžeme mu tedy předcházet vyloučením faktorů, které k poklesu imunity vedou: neslunit se přespříliš, nezatěžovat organismus nad míru fyzicky ani psychicky. Udržovat kůži zdravou a dobře promaštěnou. I tak se samozřejmě některým vlivům vyhnout nelze. Pokud tedy k výsevu oparu dojde, v akutní fázi puchýřků je vhodné projevy spíše vysoušet, ve stadiu stroupků naopak promašťovat. U těžších průběhů indikuje dermatolog celkovou léčbu virostatiky, které je nutné nasadit v prvních 48 hodinách po začátku prvních příznaků. Jen tak dokážou virostatika průběh onemocnění zkrátit a projevy zmírnit. Někdy jsou recidivy oparu opravdu časté a rozsáhlé a způsobují výrazné obtíže, které vedou ke snížení kvality života. V tom případě je někdy nutné zahájit dlouhodobou léčbu nízkými dávkami virostatik, která recidivy oparu oddalují a jejich průběh zmírňují.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?