Přejít k hlavnímu obsahu

Erythema nodosum

Patří mezi zánětlivá onemocnění podkožní tukové tkáně (panikulitidy, pannicullitis).  Je poměrně časté, typicky postihující mladé dívky a ženy do středního věku.

Příčina nemoci není dosud jasná. Mezi spouštěcími faktory jsou na prvním místě uváděny infekční onemocnění – bakteriální i virové. Dalším faktorem uváděným v souvislosti se vznikem erythema nodosum je sarkoidóza, užívání některých léků (hormonální antikoncepce, penicilin, kyselina salicylová) a také zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida).

Typickým klinickým projevem tohoto onemocnění je vznik bolestivých podkožních hrbolů na bércích, někdy i na předloktí. Hrboly bývají růžové až červené a při hojení se zbarvují do fialova až hněda podobně jako modřina. Vyskytují se v různých fázích najednou, některé se již odhojují a zároveň se tvoří nové. Může se přidat teplota a bolesti kloubů. Většinou obtíže trvají několik týdnů. V léčbě se uplatňují kortikoidní masti, které lokálně potlačují zánět, v kombinaci s nesteroidními protizánětlivými léky podávanými celkově. Nutný je klid na lůžku, dolní končetiny se bandážují.

Erythema nodosum má tendenci se opakovat. Je třeba vyloučit onemocnění, která jsou s jeho vznikem často spjata, tedy infekci, sarkoidózu nebo zánětlivá onemocnění trávicího systému.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?