Přejít k hlavnímu obsahu

Dyshidrotický ekzém

Eczema dyshidroticum

Dyshidrotický ekzémJe označení ekzému, který má typické klinické příznaky: projevuje se na rukou (po stranách prstů a v dlaních) a na nohách v oblasti chodidel vznikem ložisek drobných, silně svědivých puchýřků, které se mohou slévat do větších puchýřů, praskají s uvolňováním čiré tekutiny a zasýchají do růžových ložisek s olupováním. Druhotně se puchýřky mohou infikovat bakteriemi nebo kvasinkami a dochází k mokvání.

Dyshidrotický ekzémPříčinou vzniku tohoto ekzému může být kontakt s alergenem působícím zvnějšku (alergeny v krémech, saponátech, chemikáliích, styk s kovy u lidí na ně alergických), může propuknout jako reakce na vnitřně přijaté alergeny (s jídlem,či  jako poléková reakce), stejné projevy se na rukou i nohou mohou vytvořit u jedinců s atopickým ekzémem. Může se projevit i v návaznosti na infekci plísněmi nebo bakteriemi jako tzv. mykid nebo mikrobid. Jako většina dalších ekzémů se může projevovat nebo zhoršovat v návaznosti na psychický stres.

Dyshidrotický ekzémPodobně jako u ostatních typů ekzému jsou lékem volby lokální kortikosteroidy, které vedou ke zklidnění zánětu kůže. Při druhotné infekci ekzémových ploch se aplikují masti kombinované s antibiotickou nebo protiplísňovou složkou. Před aplikací je vhodné projevy vysoušet pomocí obkladů nebo koupelí v mírně vysušujících, stahujících roztocích, jako je slabě růžový roztok hypermanganu. Dyshidrotický ekzém je často spojen se zvýšenou potivostí dlaní a plosek (hyperhidrosis), kterou lze ovlivnit některými přípravky, např. s obsahem hlinitých solí.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?