Přejít k hlavnímu obsahu

Dermatitis herpetiformis Duhring

Duhringova dermatitida se vyskytuje u lidí s alergií na lepek – glutensenzitivní enteropatií.

Některé protilátky cirkulující v krvi zkříženě reagují s antigeny v kůži a vyvolávají typické kožní příznaky: shluky puchýřků na zánětlivé, zarudlé kůži, tvořící se především na vnějších stranách paží nad lokty, na stehnech nad koleny a  v křížové oblasti zad. Typické je úporné svědění projevů.Pozor, střevní obtíže typické pro alergii na lepek se současně s kožní vyrážkou vyskytovat nemusí. Často vyrážka vzplane nebo se zhorší po požití potravin obsahujících vyšší množství jódu (mořské ryby).

Základem správné léčby je odhalit příčinu onemocnění , tedy diagnostikovat alergii na lepek. Jakmile je gluten-sensitivní enteropatie potvrzena, zahajuje se především bezlepková dieta. To mnohdy stačí k úpravě kožních i střevních příznaků. Při rozsáhlých projevech dermatitis herpetiformis Duhring je někdy indikována celková léčba sulfony nebo sulfonamidy pod dohledem a s pravidelnými kontrolami dermatologem.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?