Přejít k hlavnímu obsahu

Chlamydie

Chlamydiové infekce genitální oblasti jsou vůbec nejčastější pohlavně přenosnou infekcí.

Způsobují ji bakterie Chlamydia trachomatis, typy D-K. Přenáší se pohlavním stykem, po inkubační době 10-20 dní dochází většinou ke vzniku obtíží, u mužů nejčastěji v podobě zánětu močové trubice s pálením, svěděním a čirým nebo bělavým vazkým řídkým hlenovitým výtokem.  Nebo může být postižena oblast konečníku, případně prostata i nadvarlata. U žen bývá nejčastější zánět hrdla děložního (cervicitis) provázený hlenohnisavým výtokem, ale vyskytuje se i zánět močové trubice, konečníku nebo vnitřních rodidel. Pozor, celá řada chlamydiových infekcí může být bezpříznaková. Chronické zánětlivé změny ale mohou způsobovat potíže s otěhotněním nebo mimoděložní těhotenství. 

Při vyšetření se prokazuje přítomnost chlamydiové DNA ze stěrů z močové trubice, hrdla děložního nebo z moči. Léčí se celkově podávánými antibiotiky. Chlamydiová infekce je onemocnění, které podléhá hlášení, je nutné vyšetřovat sexuální kontakty a provést vyšetření i na další pohlavně přenosné choroby (HIV, syfilis, hepatitida B,C).

Chlamydiové, ale i jiné infekce jsou spojovány s možností  vzniku tzv. reaktivní artritidy (dříve Reiterův syndrom). Projevuje se kromě zánětu močové trubice ještě bolestmi kloubů a zánětem spojivek.

 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?